Odvahu pustit se do rizika vlastního podnikání a živit sám sebe mají v Česku v současnosti spíše ženy a senioři. Mladí muži spíše zahajují svou profesní kariéru jako zaměstnanci.
Od roku 2005 dochází k výraznému nárůstu počtu podnikatelek, uvádí ve své analýze Marek Řezanka z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Do roku 2017 stoupl jejich počet z necelých 190 tisíc na téměř 300 tisíc.
Podnikající muži se rozrostli zejména v období let 2005 až 2010, a to ze zhruba 540 tisíc na 612 tisíc. Poté zaznamenali mírný pokles a od roku 2015 zase jejich počet stoupal.
Počet podnikatelů však mezi lety 2010 a 2017 rostl právě díky lidem po dosažení šedesáti let věku (41,2 tisíce). Senioři ve věku 65 let a víc, kteří ještě podnikají, se podílejí 38 procenty na počtu všech pracujících ve své věkové kategorii, uvádí ČSÚ.
„Má to logiku. Lidé po padesátce nemají moc příležitostí získat trvalé zaměstnání, potřebují však příjem. Stejně tak ženy po mateřské a rodičovské,“ řekl finanční poradce František Macháček.
„Ani ony nenacházejí příliš nabídek na uplatnění. Zaměstnání sebe samé jim umožní i lépe skloubit práci s mateřstvím a uplatnit své schopnosti,“ poznamenal Macháček.
„Mladým při zahájení samostatné živnosti hned po ukončení vzdělání by zase z výdělku po zaplacení všech odvodů moc nezůstalo. Proto preferují mzdu, kde zdravotní a sociální pojištění za ně platí zaměstnavatel. Získají i potřebné zkušenosti, které se jim hodí po osamostatnění,“ dodává.
Vstupte do svého účtu a přidejte komentář