Čas, kdy člověk začal pobírat důchod po odpracování 30-35 let na jednom místě, jsou dávno pryč.
Dnes, z důvodu technologického vývoje na trhu práce, konkurence je mnohem drsnější a trh se stal mnohem dynamičtější v porovnání s minulými roky.
Jinými slovy, pokud cítíš, že tvé současné zaměstnání Tě již neuspokojuje a myslíš si, že potřebuješ změnu, s největší pravděpodobností je profesní reprofilace odpověď na tuto otázku.
Nejnovější studie uvádí, že cca 28 % Čechů si přeje změnu v profesním životě.
Jaký je hlavní důvod? Většina těchto lidí pracovala v průmyslových odvětvích, která byla vážně zasažena pandemií, například: Turismus, Horeca (hotely, restaurace, ubytování) nebo Doprava.
Jak jsi již určitě věděl/a, ve většině případů není profesní reprofilace snadná.
Všichni víme, že s věkem je stále obtížnější se adaptovat a přizpůsobit se požadavkům trhu.
Ale navzdory všemu se nesmíš bát. Profesní reprofilace přichází v balíčku spolu s celou řadou výhod, jako je: vyšší plat, flexibilnější pracovní doba a tak dále.
Z důvodu akutní potřeby práce v některých oblastech trhu, firmy začaly přijímat mladé lidi bez zkušeností nebo osoby ve zralém věku.
Dnes Ti chceme pomoct a představit Ti celou řadu rad, které by Ti mohly pomoci ve volbě dalšího kroku Tvé profesní kariéry:
#1 Uč se neustále něco nového
První rada je, aby ses neustále učil/a něco nového. Máme za to, že systém učení je kontinuální proces, a právě proto Ti doporučujeme, abys stále byl/a osobou otevřenou pro informace.
Žijeme v době, kdy je technologie stále přístupnější a když přijde řeč na informaci, online prostředí je plné kurzů nebo článků, které by Ti mohly pomoci s výběrem nového zaměstnání.
Skillshare nebo Udemy, to jsou pouze některé webové stránky, jež nabízí spoustu online kurzů, jež ti mohou pomoci v další profesní etapě.
Důležité je, abys neustále pracoval/a na rozvoji svých dovedností a tak jsi konstantně tyto věci vylepšoval/a, což povede ke splnění požadavků trhu.
Rovněž, po dosavadních zkušenostech můžeš vyhotovit krátký přehled svých dovedností, a tak můžeš zjistit, v jaké oblasti trhu se můžeš přizpůsobit a, samozřejmě, v jaké oblasti si přeješ pracovat.
#2 Proveď podrobný průzkum svého dalšího směru
Než učiníš další krok ve své kariéře, je důležité, abys trochu vypracoval/a domácí úkol a zjistil/a, na co se máš do budoucna připravit.
Nezávisle na tom, zda se jedná o novou oblast či novou firmu, zásadní je, abys zjistil/a co nejvíce podrobností o místu, kde si přeješ pracovat.
Připravil jsem Ti seznam 3 otázek, které Ti mohou pomoci snadněji definovat následující krok:
- Jaké jsou v dané oblasti / firmě platy?
- Kolik takových zaměstnání je dostupných na trhu? Jak veliká je konkurence?
- Které dovednosti potřebuji, abych na danou pozici dosáhl/a?
Samozřejmě, můžeš se dostat do situace, kdy nevíš dobře, kam máš z profesního hlediska směřovat.
Nacházíš-li se v takové situaci, naše doporučení je, abys s důvěrou oslovil/a některého career coache nebo kariérního poradce. To Ti může pomoci krok za krokem v tvém budoucím profesním směru.
Zároveň můžeš vstoupit nanáš blog, kde je možné nalézt informace o Tvé budoucí kariéře a samozřejmě, aktuální informace o trhu práce.
#3 Připrav si životopis
V dnešní době životopis je v oblasti náboru zaměstnanců důležitou “vizitkou”.
Čím je Tvůj životopis atraktivnější a relevantnější pro zaměstnavatele, tím víc vrostou Tvé šance na nalezení nového pracoviště.
Každý detail má svůj význam, a tak zvýrazněním svých atestů nebo kvalifikací můžeš prokázat znalost a jistotu před svým novým zaměstnavatelem.
A ještě jedna myšlenka na konec
Musíš pochopit profesní reprofilaci, ta není a nikdy nebude snadná.
Skutečnost, že Tě tato změna donutí vystoupit z komfortní zóny, Tě nesmí odradit, ba naopak Tě musí více motivovat změnit svůj život k lepšímu.
Než se úplně rozhodneš ze své firmy odejít, radíme Ti, abys dostatečně přemýšlel/a a zjistil/a si skutečný důvod Tvého odchodu.
Nechovej se neuváženě tak, jako bys to činil/a na začátku Tvé kariéry.
Nízký plat, vedoucí se slabými manažerskými schopnostmi nebo striktní pracovní doba; to jsou jen některé důvody, které Tě mohou přimět změnit vlastní kariéru.
Tak, jak jsem již uváděl výše, zjisti své silné stránky a podívej se, do jaké oblasti trhu by ses hodil/a.
Do příště doufám, že informace z tohoto článku budou řídit Tvé kroky při volbě dalšího kroku tvé kariéry.
Vstupte do svého účtu a přidejte komentář